Na Sveti sedež še vedno gledamo skozi očala hladne vojne in blokovske delitve

Slovenci in Sveti sedež – na poti k skupnemu dobremu

Sveti sedež je spremljal razvoj slovenske demokratizacije, med prvimi je tudi priznal neodvisno Slovenijo, kar sicer ni njegov običaj. Diplomatski odnosi med Slovenijo in Svetim sedežem so bili vzpostavljeni januarja 1992. Slednji je ob tem izrazil prepričanje, da bodo diplomatski odnosi prispevali k dobrim odnosom med dvema stranema.

Ne moremo pričakovati, da bo papež odpravil problem duhovniških spolnih zlorab

Če se torej postavimo pod Frančiškovo zastavo pomeni, da ne vidimo vzroka problema duhovniških zlorab v homoseksualnosti, ki se širi med duhovniki in po semeniščih vse od 60-ih let dalje (slednje velja tudi za ljubljansko bogoslovje, kot sem nedavno slišal), pač pa v »klerikalizmu«, v navezanosti duhovščine na moč in denar in na hierarhijo, kot vztrajno ponavlja papež. Kje je torej rešitev problema?

Rožnati lobi

Papež Frančišek je (menda v pogovoru z južnoameriškimi škofi) pred časom napovedal boj proti gejevskemu lobiju v Cerkvi. Če gre verjeti italijanskemu tisku mu je taisti lobi še pred začetkom boja podtaknil svojega člana… Ali bomo tudi v Cerkvi na Slovenskem sledili zgledu iz Rima? Napoved spopada z gejevskim lobijem se zdi v sozvočju s katoliškim nasprotovanjem aktivni homoseksualnosti. Dosedanje toleriranje obstoja takšnega lobija (v Vatikanu in doma) se zdi v nasprotju z moralnim učenjem Cerkve na spolnem področju. Na zadevo pa je mogoče pogledati še drugače. Ali papeževa napoved pomeni, da se bo Cerkev spopadla z rožnatim lobijem predvsem zato in kolikor ta predstavlja nelegitimen vzvod moči in oblasti?

Slovenska cerkev po rimskem obisku

Upajmo, da bo Cerkev razpela jadra v nove zarje! Čas je ugoden, zamujanje lahko postane tragično! Pravkar končani obisk pri sv. Očetu Ad limina Apostolorum slovenskih škofov, ki je trajal od 26. februarja do 3. … Beri dalje

Svoboda tiska v Vatikanu

Brez večjih pretresov se je v Vatikanu končal drugi proces, povezan z uhajanjem in objavo zaupnih dokumentov. Od petih ljudi, ki so se konec preteklega leta znašli na zatožni klopi, sta bila obsojena dva člana papeške komisije za gospodarske zadeve. Tretji vatikanski uslužbenec je bil spoznan za nedolžnega, v primeru dveh publicistov pa je sodišče ugotovilo, da ni pristojno.

Sveti sedež: država, nevladna, mednarodna organizacija ali…

V sekularnem svetu je avtonomija Cerkve kot suverenega subjekta mednarodnega prava še vedno potrebna in smiselna. Če bi sodili po agresivnem sekularizmu v nekaterih državah ali ogroženosti krščanskih Cerkva v drugih, utegne takšna zaščita biti še večjega pomena v prihodnosti.

I. Štuhec, Družina: Sramota umira počasi

Odprtje nove apostolske nunciature Nekdanji režimski novinar na nacionalni televiziji Janez Čuček je v osemdesetih letih obiskal slovenske izseljence v Argentini. Na smrtni postelji ležeči predvojni novinar Slovenca, Ruda Jurčec (Ormožanec po rodu), mu je … Beri dalje