V Ljubljani stanovanja za elito, vsi drugi pa brez stanovanjskih posojil

Matej Kovač: Tudi bankirji »skrbijo« za nas

Spodrsljaj Banke Slovenije je omogočil tudi politikom, da se izkažejo v svojem dušebrižništvu. Marjan Šarec, ki na politiko centralne banke ne more in ne sme vplivati, je tako izjavil, da gre za »premalo premišljen ukrep, ozko in predvsem računovodsko usmerjen, v škodo ljudi«.

Oblastem zmanjkuje denarja, ozirajo se za našimi prihranki v bankah

Oblasti zmanjkuje denarja za načrtovano porabo. Razmišljajo, kako priti do manjkajočega denarja. Slišimo, kako se jim svetijo»svetijo« privarčevane milijarde, ki jih imajo varčevalci shranjene na naših bankah. Govori se, da je tega denarja blizu 18 milijard. Mnenje te oblasti je tudi, da je ta denar ena možnih rešitev našega gospodarstva!

Negotovost finančnih trgov je tudi priložnost

Letošnje leto se je začelo z večjimi padci vseh večjih delniških indeksov. Zaradi padcev delnic smo vlagatelji bili deležni tudi padcev vzajemnih skladov. Za dolgoročnejšega vlagatelja je lahko to super priložnost, če jo seveda zna izkoristiti. Negotovost, ki se nadaljuje na delniških trgih, lahko tudi zelo lepo izkoristimo. Potrebno je le nekaj potrpljenja in vztrajnosti.

‘Marshmallow test’ globalne ekonomije

Svetovna ekonomija doživlja v začetku leta 2016 turbulence. Borze so v navpičnem padu, rastoča gospodarstva se opotekajo ob pospešenem padcu cen proizvodov. Begunska kriza še naprej destabilizira Evropo, rast na Kitajskem se je očitno upočasnila … Beri dalje

Kavarna Hayek: 13 levičarskih mitov o Grčiji

Ob poplavi navdušenja, ko so Grki na referendumu rekli NE za varčevalne ukrepe (Luka Mesec je zapisal: »Čestitke tovarišem in tovarišicam v Sirizi, boj za novo Evropo se začenja!«), pismu ekonomista Thomasa Pikettyja nemški kanclerki … Beri dalje

M. Hergout, Razpotja: Solunska fronta

V času pisanja se je izhodiščni splošni entuziazem, ki je spremljal zmago Syrize na grških volitvah, že precej polegel. Sedaj je že jasno, da se je naskok Syrizinega solunskega programa nad Berlin zelo kmalu zaustavil … Beri dalje

Bo predsednik vlade spregledal?

Ne vem, zakaj se sedanja vlada boji v zakon o fiskalnem pravilu zapisati limit, do kam in za koliko bi se smela katerakoli vlada, danes in v prihodnje, nekontrolirano zadolževati? To bi koristilo vsem vladam, da bi se lahko pred izsiljevalci in trgovci z ‘novci’ zavarovala. Vprašam se le, kdo je potem kriv, da nam izginjajo milijarde evrov? Morda so to tisti, ki jim za slovensko državo ni mar?

Vzorčni primer manipulacije

Res je, javno šolstvo mora sprejeti vse otroke. Tako si je predpisala država. Lepo je, da priznava, da gre pri zasebnem šolstvu za »posebne vrednote«, ni pa v ničemer res, da bi bil pouk na naših javnih šolah objektiven, kritičen in pluralen. Moral bi biti, pa ni! Naša šola je orto-komunistična, ker je ateistična, relativistična in storilno usmerjena. Nevtralnost se enači s ateizmom, pluralnost z relativizmom in objektivnost z ideologijo, ki izhaja iz komunizma.

Gospodarska rast je fetiš

Tomaš Sedlaček je bil pri štirindvajsetih letih že svetovalec češkega predsednika Vaclava Havla, kasneje je še sodeloval s češko vlado ter postal uveljavljen mednarodni ekonomist in priljubljen medijski obraz. Njegova knjiga Ekonomija dobrega in zla je postala mednarodni hit. Danes je pri 37 letih njegov CV dolg že približno toliko kot kak roman. Njegov pogled na svet pa osnovan na tako nevsakdanjih, a dobro zakoličenih tezah, da bi vsaka institucionalna scenografija za intervju bila povsem odveč.

Zgubljeno s prevodom

Poraz. Katastrofa. Vladna pogajalska nesposobnost na ento potenco. To je samo nekaj od (morda) bolj prijaznih komentarjev, ki so pospremili sklep pogajanj med vlado in sindikati javnega sektorja. Pravzaprav, to niso bila pogajanja, a posteriori lahko rečemo, da je bilo enostransko postavljanje pogojev, ki mu je tisti socialni partner, ki velja za močnejšega, povsem podlegel. Miro Cerar je po “spopadu” s sindikati izpadel tako, kot bi Kung fu panda izzval Brucea Leeja na pretep.

Razmislimo o svoji finančni prihodnosti

Ob vsem preteklem viharju ob pompoznem nastopu in kasnejšem trkanju na prsi naše nekdanje premierke v evropskem parlamentu, sem naletel na podatek o njenem dohodku pred dobrim letom. Zaslužila je okoli 2.600 € neto mesečno. … Beri dalje

U. Urbas, PlanetSiol: Namesto kruha nam ponujajo opij

Če bi septembra tujec, ki ne pozna lokalne folklore, obiskal Slovenijo, bi dobil vtis cvetoče, napredne države: vsepovsod se gradi, država doživlja preporod. Enake halucinacije povzroča uživanje opija. Občani Republike Slovenije se lahko nadejajo zavidljivega … Beri dalje

Obstoječ pokojninski sistem kot Damoklejev meč

Trenutno stanje v pokojninskem sistemu je zaskrbljujoče, saj le približno 1,4 zaposlenega financira prihodke enemu upokojencu. Ob tem se lahko razmerje v naslednjem obdobju še nekoliko poslabša, saj v tem obdobju postaja delovno aktivna populacija iz začetka devetdesetih, ko je število rojstev pričelo upadati.