Spomeniki

Poniglava politika se noče pokloniti in zahvaliti najpomembnejšemu osamosvojitelju Jožetu Pučniku s spomenikom v Ljubljani na najuglednejši lokaciji. Ne v Tivoliju pod zakotno smreko, kar je zadnja moda v Ljubljani, ampak v središču mesta. Ob nacionalni sramoti, da Pučnik še vedno nima spomenika, se lahko tolažim vsaj z mislijo: »Blagor mu, ker je umrl in ga ne morejo procesirati slovenske sodnice.«

Spomenik žrtvam vseh vojn

 Odkritje  spomenika žrtvam vseh vojn ni najbolj dostojanstveno dejanje v skladu z Ustavo in državljanskim dostojanstvom. Spomenik je nastal po volji predsednika republike in je protokolarne narave za spoštovanje miru in preprečevanje vojn. Nastajanje spomenika … Beri dalje

Meditacija ob nastajajočem spomeniku “Žrtvam vseh vojn”

Z ogledovanjem strašljivih zidov in gluhe izpraznjenosti prostora bomo najbrž z lahkoto doživljali neugodje. Morda se je avtorjem spomenika, ki sicer govorijo o “enotnosti v dvojnosti”, zgodil odličen konceptualni lapsus in nam njihovo delo razodeva potlačeno resničnost, ki bo zdaj skozi cementne kolose prodirala v našo zavest. In bomo tuhtali o betonskih “naših” in betonskih “vaših” …

Nočem spomenika žrtvam vseh vojn

Zato, ker ga postavljavci ne postavljajo z iskrenim namenom! Ker s spomenikom poskušajo še enkrat prikriti bolečino in solze, ki še niso bile do konca izjokane. Po Sloveniji je raztresenih petnajst tisoč nevidnih spomenikov žrtvam vojn! Petnajst tisoč ljudi, večina naših prednikov, leži pobitih, umorjenih pod našimi nogami. In del naših politikov trdi (še vedno!), da zgodovina ni pomembna in da moramo gledati naprej.

Sprava brez sprave

Vprašanje sprave v slovenskem prostoru še vedno ostaja nerešeno. Pri nas spravo vsaka stran pravzaprav razume popolnoma drugače, kar zagotovo ne more prispevati k »pomiritvi duhov«. Za (nekdanje) komuniste, našo levico, pomeni sprava predvsem nedotakljivost zgodovine, prenehanje »preštevanja kosti« ter iskanja odgovornih za med in povojno nasilje.

Vabilo: Vloga umetnosti v spravnem procesu

Posvet o vlogi umetnosti v spravnem procesu v Kazini na Kongresnem trgu v Ljubljani, 27. januarja 2014, 16.00–20.30 Razčiščevanje nasilnih in travmatičnih konfliktov iz naše polpretekle zgodovine ter sprava je v zadnjih nekaj tednih zopet … Beri dalje