L. Lisjak Gabrijelčič, Razpotja: Krhka Evropa

Izzivi, kot so katalonsko osamosvojitveno gibanje ali migrantski tokovi, so dokaj enostavno rešljivi, če le premagamo strah pred negotovostjo, ki jo prinašajo, in se z njimi spoprijamemo s podobno gibkim pragmatizmom, ki zaznamuje njihovo lastno … Beri dalje

Katalonska „slovenska pot“

Katalonci nimajo slovenskih številk. Proces neodvisnosti nima takšne plebiscitarne podpore, kot jo je imel naš proces. Da ni absolutno prepričljivih številk, je katalonska parlamentarna opozicija borcem za neodvisnost sinoči tudi jasno povedala. Edina težava, ki … Beri dalje

Kraljev govor

Te dni sem se spomnil objokane španske princese Elene, kako ob otvoritvi olimpijskih iger v Barceloni leta 1992 maha svojemu bratu Felipeju, ko je nosil špansko zastavo. Takrat sem prvič več slišal o tem, da … Beri dalje

Policijska represija nad Katalonci je nesprejemljiva

Izjave španskega kralja Filipa VI. v televizijskem nagovoru, ko je zavrnil katalonsko referendumsko gibanje z besedami, da so Katalonci “skušali zlomiti enotnost Španije” in da “država mora ukrepati”, zvenijo kot vojna napoved Kataloniji. (Foto: Profimedia)

Pozivamo predsednika republike Boruta Pahorja, predsednika vlade Mira Cerarja in zunanjega ministra Karla Erjavca, da odločno obsodijo nasilje v Kataloniji, in hkrati prosimo vse kristjane, naj se v svojih molitvah spomnijo tako Kataloncev kot tudi španskih oblastnikov za mirno rešitev krize.

Beri dalje

Katalunya

Katalonija oktobra 2017 (Foto: Profimedia)

Temeljni problem prizadevanja za samostojno državo Katalonijo ni zakonitost referenduma, temveč ideologija, ki stoji za špansko in evropsko zakonodajo. To, kar je zares potrebno, ni dolgovezen dialog, razpravljanje in pogajanje o neodvisnosti Katalonije, temveč razprava o »filozofiji države« in »filozofiji EU«.

Beri dalje

Katalonija? Težka bo …

Za Katalonijo bo pot do lastne države težka, a po mučeniškem paradoksu bo od zadnjih dogodkov vendarle nekoliko lažja. Španska „policijska gverila“, kot jo je označil Xavier Novell, škof v Solsoni, je prelila katalonsko kri. Hvala Bogu ni bilo mrtvih, toda tudi kri ranjenih bo „delala“, čeprav bodo mediji molčali.

Beri dalje

Katalonci po “slovenski poti”?

Aprilska vrtnica pomeni vrtnico, ki zacveti pred drugimi vrtnicami. Pomeni pomlad in upanje. Katalonija naj bi 1. oktobra 2017 imela odcepitveni referendum. Kakšno narodovo in duhovno pomlad bo prinesel, bomo videli.

Beri dalje

Plenković, Rajoy, Trump, … ?

Desnica” v zelo širokem smislu je v zadnjih dveh mesecih v Slovencem domačih logih zabeležila nekaj nepričakovanih uspehov. Sicer je treba ob tej ugotovitvi takoj potegniti ročno zavoro. Ravno v jugovzhodni Evropi, s katero Slovenija ni brez pomembnih stičnih točk, je bila slika drugačna. Za “desnico” pri nas pa je ohranitev in poudarjanje močnega evropskega okvirja in uvajanje vsebinskega liberalizma tako rekoč edino upanje.

Nova levica in krščanstvo

Kaj je torej s slovensko levico? Ko gledam poslance Združene levice – ene v T-majicah in razkuštranih glav, druge brez kravate, a v resnih oblekah in s strogim, nekateri celi asketskim izrazom na obrazu – si ne morem kaj, da si ne bi mislil, da so tako izgledali verjetno tudi slovenski komunisti pred 2. svetovno vojno.

Kristjani in leva oblast

Špansko levičarstvo je doživelo vojaški poraz, nato pa represijo, preganjanje in izgon mnogih iz domovine. Slika na Slovenskem je obrnjena. Tu je levičarstvo tisto, ki v državljanski vojni zmaga, izvede izvensodne poboje, udejanja represijo nad nasprotniki, mnoge požene iz domovine. Politična drža slovenskega levičarja je veliko bolj povezana z ateističnim svetovnim nazorom.

J. L. Černič, Ius-info: Pet pred dvanajsto

Prizadevanja katalonske regionalne vlade za izvedbo posvetovalnega referenduma o neodvisnosti Katalonije povzročajo v zadnjih tednih vse večje skrbi španski vladi v Madridu. Pa ne le njej. Večina ostalih španskih političnih strank prebivalcem Katalonije ne priznava … Beri dalje