Žiga Turk: Ločitev kulture od države

Da sta slovenski narod in slovenska država utemeljena na kulturi, je stavek, ki ga slišimo vsakič, ko beseda nanese na državo in kulturo. Še posebej pogosto jo slišimo okrog kulturnega praznika in pa takrat, ko je govora o proračunskih sredstvih za kulturo. Če ne bi bilo slovenske kulture, da ne bi bilo Slovenske države. Reči karkoli drugega je bogokletno. In je tudi zmotno, a zmotno je zato, ker je samoumevno.

Očetje borite se za svoje pravice in otrok vam bo hvaležen

Oče in otrok sama

Namen članka je poudariti spremembe v današnji angažiranosti očetov v odnosu do otrok v primerjavi s preteklostjo, pri čemer se ne diskriminira mame ali očeta, ampak poudarja zavedanje o diskriminaciji očetov. Seveda obstajajo dovolj dobre mamice, o katerih lahko partnerji samo sanjajo. Vendar ne smemo zanemariti, da obstajajo tudi dovolj dobri očetje, o katerih lahko partnerice samo sanjajo.

Promoviranje “kulture začasnega” s pomočjo reklam

Reklame pomembno vplivajo na mišljenje ljudi. Na to ustvarjalci računajo. Reklame zmorejo vzbujati močna čustva. Zmorejo ljudi animirati in jih pripeljati do zgodovinskih odločitev. Spomnimo se legendarne reklame ‘Slovenija, moja dežela’ iz osemdesetih let. Tokrat sta me k razmišljanju spodbudili dve reklami, ki zelo provokativno in jasno sporočata ‘lahkotnost’ ločitve med zakoncema.

Spodbuda: zares sprejeti Usmiljenega Boga

Spremljati ali biti pozoren na konkretno resničnost stanja družin pomeni tudi, da pravočasno odkrivamo vzroke, ki lahko pripeljejo do ločitve. Pometanje pod preprogo ničesar ne reši. Videti moramo, kaj pri naporih za ohranitev zakona ni uspešno, kaj ne deluje, kje so pasti in kje ni več pomoči.

Biti zapuščen

Tisto, kar povzroča, da ljudje, ki so zapuščeni, reagirajo na zapuščenost čustveno nezrelo, so katastrofični pomeni, ki jih oseba pripisuje tej situaciji. Najbolj bolno je, kadar je oseba odvisna od bivše partnerice, ker napačno verjame, da je zveza z njo smisel njenega življenja. Zanjo je odhod te osebe ne samo razlog žalovanja, temveč začetek življenja brez smisla.

Otroško upanje umira zadnje

Otroci ločitev doživljajo skozi prizmo svojih trajnih in nenadomestljivih odnosov s staršema, zato jo doživljajo kot nelogično in krivično. Zanje je soočenje z ločitvijo staršev dobesedno travmatično. Oba starša so globoko ponotranjili, postala sta del njihove predstave o življenju, odnosih, svetu. Globoko v sebi čutijo, da je odnos, ki sta ga imela starša, temelj njihovega obstoja, in sedaj ta temelj razpada.

Izzivi očetovstva po ločitvi

Zakonski in družinski terapevt Damijan Ganc ob izidu knjige Izzivi očetovstva po ločitvi pravi: “Čeprav ločitev sama po sebi ni nekaj dobrega, pa lahko v določenih primerih govorimo o dobri ločitvi. Do nje pride takrat, ko starša uspeta razmejiti med partnerstvom in starševstvom. Čeprav jima kot partnerjema ni uspelo, jima še vedno lahko uspe kot staršema.”

Ločitev Cerkve in države

Zakaj se je Cerkev tako aktivno vključila v referendumsko dogajanje oz. je jasno dvignila glas proti novi družinski zakonodaji? Nov val člankov na to temo je spet pred nami. Opozarjajo nas, da so v neki … Beri dalje

O Bog, ta zakon!*

Na izredni sinodi v Rimu goreče razpravljajo o ločitvi zakona, spolni morali in homoseksualnih partnerstvih. Gre za zaostren konflikt o razlagi svetega pisma. Papež Frančišek je v svoji Cerkvi nujno hotel odprto razpravo, sedaj jo … Beri dalje

Pravno nedopustno ravnanje UKC Ljubljana

Na podlagi informacije, ki jo je bilo mogoče razbrati zlasti iz včerajšnjih in današnjih prispevkov Dela, Večera in Mladine, smo verniki lahko močno zaskrbljeni nad ravnanjem vodstva UKC Ljubljana. Mediji namreč poročajo, da je vodstvo … Beri dalje

Koruza se ne obnese

S skupnim življenjem pred poroko si pari povečajo verjetnost, da se bodo ločili v prvih desetih letih zakona. To je pokazala študija Državnega centra za zdravstveno statistiko v Združenih državah Amerike. Raziskovalci so še ugotovili, … Beri dalje