Čehom ni znova zdrsnilo

Parlamentarna večina pa se je prevesila močno proti desni. Štiri stranke, ki jih lahko brez slabe vesti uvrstimo desno od sredine, so dobile 104 sedeže v dvestočlanski poslanski zbornici. Še štiri poslance bodo imeli bolj proti levi pomaknjeni pirati. Tudi zato je Babiš po nekaj dneh cincanja izjavil, da ne bo sprejel ponudbe za sestavo vlade.

Lisjak se vrača, ampak …

Sodelovanje manjšinske opcije pri oblasti, četudi za ceno kompromisov z delom nasprotnega bloka, je ravno zaradi tega vredno več od stoodstotno načelnega guljenja opozicijskih klopi in kakšno muho, ki si jo zamisli Karel Erjavec, je vredno v imenu vsaj delnega zmanjšanja neravnotežja požreti.

Bruselj za domačo rabo

Če posamezni kandidati na desni računajo, da bodo do bruseljskega fotelja laže prišli s samostojno kandidaturo svoje stranke, bo to ob pohodu Šarčevih zlahka postal račun brez krčmarja.

Zmaga, ki ni vredna samo bombonjere

Priznam, da nisem sodil med tiste, ki so predvsem po razočaranju leta 2011 verjeli, da se lahko Slovenska demokratska stranka pod vodstvom Janeza Janše še zavihti na politični vrh. Vsaj ne na način, kot se … Beri dalje

Zidanšek, Janša, Kangler, Primc, Tonin / foto: Časnik

Je slovenska pomlad relikt preteklosti?

Sprašujemo se, je zavezništvo, ki na nek način povzema Demosovo idejo, hkrati pa se naslanja na novo politično tehnologijo, mogoče med političnimi silami, ki so zrasle iz humusa slovenske pomladi. Uvod Za izhodišče komentarja si … Beri dalje

Putinova koalicija

Ni pravega paradoksa v zelo verjetni podmeni, da je veliko ljudi novelo družinskega zakonika zavrnilo iz istih nagibov, iz katerih so dobro leto prej navdušeno glasovali za Cerarja. Za tiste na desni, ki bi hoteli pri nas graditi Putinovo koalicijo in socializem s konservativnim obrazom, je izhodišče več kot slabo. Obsojeni so na to, da se bodo vedno borili na nasprotnikovem domačem terenu.

Prejeli smo: Odprto pismo Cerarju in Janši

Spoštovani gospod Miro Cerar, spoštovani gospod Janez Janša, V teh dneh mineva eno leto vlade dr. Mira Cerarja. Na žalost razen sorazmerno zadovoljivega vodenja tekočih poslov ne more pokazati pomembnejših dosežkov. Ni sistemskih ukrepov in … Beri dalje

Prazni in polni kozarci v Sloveniji

Slovenija že poldrugo leto doživlja precejšnjo gospodarsko rast. A žal politika (v prvi vrsti vlada) te številke včasih uporablja zelo zavajajoče. Kot da gre za dokaz, kako se v Sloveniji sedaj cedita med in mleko. Na tej podlagi je bilo v zadnjih mesecih sprejetih kar nekaj ukrepov, včasih tudi zelo populistično in z jasno volilno računico.

Koalicija narodnega zastoja

Kaj torej sploh ostane Miru Cerarju? Tisto, kar bi moral narediti že po volitvah. Namesto »male« koalicije narodnega zastoja bi si moral prizadevati za oblikovanje velike koalicije narodnega sporazuma. Takšno koalicijo bi bilo potrebno, kot danes vidimo, sicer oblikovati že leta 2008, nedvomno pa po volitvah leta 2011. In če Cerar za tak korak ni zmogel poguma po julijskih volitvah, bi ga moral zbrati vsaj zdaj.

Kdor drugemu jamo koplje, sam vanjo pade

Ko bi vladanje le bilo nekoliko lažje … Minilo je komaj približno pol leta od imenovanja Cerarjeve vlade, pa se koalicija že drobi. Razumljivo bi bilo, ko bi se kopja na Cerarjevem hrbtu lomila zaradi vsebinskih nestrinjanj med posameznimi članicami vlade. Ko bi to le bilo… a ne, težave in afere skačejo na dan same od sebe.