Po odločitvi dr. Marka Kremžarja je bila SKD nadaljevalka tradicije SLS

Dr. Marko Kremžar je kot zadnji predsednik zgodovinske SLS njene povezave in dediščino zaupal krščanski demokraciji, ki se je v nastajajoči državi rojevala najprej pod imenom Slovensko krščansko socialno gibanje. Kmalu se je preimenovala v Slovenske krščanske demokrate, vodenje pa je prevzel Lojze Peterle.

Neobstojna raznolikost Demosa

Iz Demosove usode je moč povzeti še, da je na podobno strnitev vrst moč računati le ob zelo razvidnem skupnem cilju in navsezadnje skupni nevarnosti. Ali je skoraj popolna prevlada ene politične opcije za dovolj akterjev za kaj takega že dovolj moreča, trenutno ne znam oceniti.

Fraza »odvzeti volka iz okolja« je primer politične korektnosti

Huda kriza NSi in spotikanje ob Janšo

Eden od neposredno po osamosvojitvi najvplivnejših komunističnih funkcionarjev Lev Kreft je v neki družbi izrekel pomenljivo misel, ki je zvenela kot grožnja: »Če ne bo šlo drugače, poznamo še druge metode.«

M. Kovač, Družina: Kult uporništva

Pred sedemindvajsetimi leti tik pred predsedniškimi volitvami sta se tudi bralcem Cicibana predstavila oba predsedniška kandidata Milan Kučan in Jože Pučnik. Osrednje sporočilo Milana Kučana (cicibanom, predvsem pa njihovim staršem, ki so bili sposobni prebrati … Beri dalje

Prejeli smo: Pučnikov simpozij 2017

Inštitut dr. Jožeta Pučnika v sodelovanju s Konrad Adenauer Stiftung vljudno vabi na Pučnikov simpozij, ki bo v petek, 17. marca 2017, v Viteški dvorani v Gradu v Slovenski Bistrici. Letos praznujemo tridesetletnico izjemnega dogodka … Beri dalje

Razpad Demosa je razbil enotnost naroda in ponovno ustoličil levico

Ob nazdravljanju novega leta je vrh KPS, čeprav so se razpustili, razkril svoj politični scenarij za leto 1992, ki se je glasil nekako takole: do konec leta 1991 bomo od znotraj zrušili koalicijo Demos, po novem letu bomo predlagali in izglasovali nezaupnico vladi Lojzeta Peterleta. Ko bomo ponovno imeli oblast v svojih rokah, pa bomo s pomočjo medijev počasi razkrajali popularnost in moč cerkve, ki je v času slovenske osamosvojitve dobila nov zagon.

Rosvita Pesek: “France Bučar je bil večni disident.”

“Bučar je kar precej hodil po robu ter preizkušal potrpežljivost „glavešin“, do kam še sme. Velikokrat je bila grmada že naložena, samo prižgati bi jo bilo še treba. Dokončna nemilost se mu je zgodila z izgonom s pravne fakultete. Ta ga je osebno tudi najbolj prizadela. Sicer pa je bil večni disident. V Partiji, v Zvezi borcev, Novo revijo je zapustil, SDZ je zapustil, tudi Demokrate …”

Diferenciacija v Agrostroju

Predstavljal sem si, da Trg republike nekoč niti simbolno ne bo več trg revolucije, kar po spomenikih tam naokoli še vedno je. Eden od teh spomenikov je spomenik Edvardu Kardelju. Učitelj samoupravnega socializma in, kot pričajo viri, naročnik revolucionarnega nasilja v letih 1941-42, je tam prvi med enakimi – v družbi svojih samoupravljavcev. Prav podoben in prav tam bi bil lahko spomenik osamosvojiteljem. Boljše lokacije od tistega trga ni. Pučnik bi stal malo bolj spredaj.

L. Peterle, FB: Genscher in Krkovič

V nedeljo smo se v Bonnu v nekdanjem nemškem parlamentu poslovili od Hansa Dietricha Genscherja, dolgoletnega nemškega zunanjenga minstra. V imenu Nemčije je žalni zbor svojcev in političnih imen iz Nemčije ter vsega sveta nagovoril … Beri dalje

Govoriti o preteklosti, pomeni, govoriti o (vzrokih) sedanjosti

Nemogoče je razumeti našo sedanjo ujetost v politično, gospodarsko in moralno krizo, če ne razumemo preteklosti. Nemogoče je vzpostaviti normalno in svobodno družbo, v kateri bi veljala prastara načela, »ne laži, ne kradi, ne ubijaj«, če ne obsodimo sistema, ki je gradil (in še danes gradi!) prav na laži, kraji (državnega premoženja) in (medijskem ali sodnem) uboju.