Zagreb gre na levo

V županski bitki za Zagreb prepričljivo vodi Tomislav Tomašević iz koalicije Zmoremo! (Možemo!), ki je v svojem večinskem delu še najbližja slovenski Levici. Nekaj časa je celo kazalo, da bo Tomašević postal župan že v prvem krogu.

Neobstojna raznolikost Demosa

Iz Demosove usode je moč povzeti še, da je na podobno strnitev vrst moč računati le ob zelo razvidnem skupnem cilju in navsezadnje skupni nevarnosti. Ali je skoraj popolna prevlada ene politične opcije za dovolj akterjev za kaj takega že dovolj moreča, trenutno ne znam oceniti.

Daleč je Solidarnost

Mogoče bi bilo prav, da bi tokrat v ring pospremil Bojana Požarja, a se bom ustavil ob besedni zvezi, ki je v prispevku o možnostih novopečenega predsednika Nove Slovenije očitno vzbudila kar nekaj negodovanja in … Beri dalje

HDZ je dobil skoraj vse, kar je lahko

Včerajšnji drugi krog pokrajinskih in lokalnih volitev pri južnih sosedih je še okrepil trend iz prvega. Sredi hude vladne krize je vladajoča Hrvaška demokratična skupnost, ki je krizo nekako tudi povzročila, dobila skoraj vse pomembne dvoboje.

Hrvaška je v glavnem modra, a Plenkoviću kaže slabo

Včerajšnje lokalne volitve pri sosedih so potekale v preveč okoljih, da bi bil njihov rezultat enoznačen. Hrvaška demokratična skupnost (HDZ) premierja Andreja Plenkovića, čeprav je že drugič v letu in pol torpedirala lastno vlado, bo na ravni županij ponovno velika zmagovalka. A glede na v celoti pisano sporočilo lokalnih volitev je trenutno najverjetneje to, da bo Hrvaška v kratkem doživela še tretje parlamentarne volitve v dveh letih.

Plenković, Rajoy, Trump, … ?

Desnica” v zelo širokem smislu je v zadnjih dveh mesecih v Slovencem domačih logih zabeležila nekaj nepričakovanih uspehov. Sicer je treba ob tej ugotovitvi takoj potegniti ročno zavoro. Ravno v jugovzhodni Evropi, s katero Slovenija ni brez pomembnih stičnih točk, je bila slika drugačna. Za “desnico” pri nas pa je ohranitev in poudarjanje močnega evropskega okvirja in uvajanje vsebinskega liberalizma tako rekoč edino upanje.

Hrvaški primer zmage v Sloveniji težko uporaben

V delih politike se poglablja razprava o tem, ali bi v Sloveniji lahko uporabili izkušnje z nedavnih izrednih parlamentarnih volitev na Hrvaškem. Tam je namreč zmagala desno usmerjena stranka HDZ, ki jo vodi evropski poslanec Andrej Plenkovič. Zmagala naj bi tudi zato, ker je odstavila s položaja prejšnjega predsednika stranke Tomislava Karamarka, ki je pri volivcih postal nepriljubljen.

Aleš Maver: Pričakovani pat na Hrvaškem

Glede na pravkar objavljene rezultate vzporednih volitev so se hrvaški volivci odločili, kot so napovedovale ankete. HDZ Andreja Plenkovića z nekaterimi partnerji in široka Ljudska koalicija pod vodstvom socialnih demokratov Zorana Milanovića sta po številu … Beri dalje

Hrvatje na španski poti

Zdaj kaže celo, da bo rezultat današnjih volitev na Hrvaškem, če že ne enak, pa vsaj na moč podoben kot lani novembra. Kar pomeni, da bo sestavljanje vlade enako mučno kot leta 2015, še bolj obremenjujoče za HDZ pa je, da zanj edina pot k ohranitvi oblasti znova vodi samo preko povezave z novincem zadnjih volitev, Mostom.

Avtogol za anale

“Preslagivanje” je v teh dneh pri naših južnih sosedih poleg, morda, izraza “huligani” modna beseda. Za njen preboj v ospredje je najzaslužnejši Tomislav Karamarko, tisti možakar, ki je na začudenje vseh zrušil vlado stranke, ki jo vodi. Dogodke pri sosedih je vredno vzeti nekoliko pod lupo tudi zato, ker nam ne morejo uiti nekatere vzporednice z dogajanjem v domačih logih iz bližnje preteklosti.

Kdo je zmagal na Hrvaškem?

Pojav stranke Most neodvisnih list nekoliko spominja na pojav Državljanske liste Gregorja Viranta na volitvah leta 2011. V DLGV so pomembno vlogo igrali sošolci pravniki, v Mostu bodo imeli glavno besedo kolegi zdravniki. Prgomet se je razšel s Kramarkom podobno kot Virant z Janšo. Most zahteva liberalne gospodarske reforme, je pa manj liberalen, kot je bilo moštvo okrog Janeza Šušteršiča.

Ni slovenska zgodba

Dolga leta se je zdelo, da je abonma hrvaške levice na predsedniško palačo nepreklicen. Odkar je Tudjman v zadnjih letih svoje vladavine zamudil priložnost za pravočasno slovo od oblasti, kandidati iz nacionalnega in konservativnega tabora niso delovali prav nič konkurenčno. Seveda mora omenjeni tok sklepati več kompromisov kot njegova neprimerno uspešnejša slovenska različica, zaradi česar se je moral tudi Josipović ponižati in za veliki šmaren poromati v Marijo Bistrico.

HDZ ni LDS

Ko so se pred več kot desetletjem tu in tam pojavili grafiti LDS = HDZ, so bili liberalni demokrati seveda blazno užaljeni. Za malo se jim je zdelo, da jih kdo v njihovi razsvetljenosti primerja z avtokratsko, po njihovem kar fašistoidno Tudjmanovo druščino. No, eno je treba priznati: primerjave med slovensko in hrvaško stranko niti danes ni. Hrvaška demokratična skupnost je, kot kaže, v nedeljo še drugič v mesecu dni namahala vladajoče socialdemokrate premierja Zorana Milanovića, tokrat na lokalnih volitvah. Kljub številnim pretresom, menjavi vodstva in (vnovični) izključitvi prejšnje voditeljice je obdržala vse svoje trdnjave. Še več: prvič po letu 2001 se ji nasmiha vsaj košček oblastne pogače v Zagrebu, ki bo očitno ostal Bandićev. Nemara bo po enem mandatu posta ponovno zavladala tudi v Splitu.

HDZ v peklu

Drugače kot v Sloveniji na Hrvaškem ni bilo nobenega tržiča, zato so že (tudi uradno) na voljo izidi vzporednih volitev. Sočasno so se pri sosedih spet za razliko od Slovenije očitno potrdile napovedi javnomnenjskih raziskav. … Beri dalje