Non-paper, ki bi moral biti

Ali je histeričen odziv domače politične javnosti na domnevni non-paper v kali zatrl morebitno kakovostno slovensko pobudo za Bosno in Hercegovino? Morda. Sedanja opozicija se pred tem in še čem drugim seveda ne ustavlja. Če gre za Balkan, pa še toliko manj, saj je to edino področje, kjer se zares čuti doma (še posebej, če gre za zunanjo politiko) in področje, za katero meni, da levici nekako pripada. Če je o tem pisal Kučan, je pohvale vredno. Če naj bi pisal Janša, je problem.

Slovenska politika se je spridila, ko so se z njo nehali ukvarjati resni ljudje

Prišli smo do možnosti, da smo svobodna država, a naučili se v teh letih nismo prav veliko, je povedal Andrej Šter, ki je prepričan, da je bil »blagoslov, ki se je nam zgodil v začetku devetdesetih, izmoljen«. »Drugače ne morem razložiti, kako nam je uspelo smukniti skozi to okno priložnosti. Mnogim narodom to še vedno ni uspelo.«

Idealisti in realisti

Idealizem in »politična korektnost« Pogačnika in Pahorja imata za posledico ozemeljske izgube in krivice, storjene zamejcem. Pogačnikova kariera se je kmalu končala, Pahorjeva pa se nadaljuje z možnostjo popravnega izpita. Vsaka narodna zgodovina pomni različne … Beri dalje

Slovenija – varna ali diplomatsko komformistična?

Ob čedalje očitnejših dejstvih, da je dogajanje na stari celini ušlo izpod nadzora, je čas, da se naša vlada odloči in zavaruje ljudi. Večno prenašanje odgovornosti za neuspehe ali nevarnosti na druge in zanašanje na pomoč zavezništev sedaj ni več dovolj. Gotovo smo povezani močnejši in varnejši, a povezani moramo biti v skupnih vrednotah. Vse ostalo je že v naprej obsojeno na neuspeh.

Sveti sedež: država, nevladna, mednarodna organizacija ali…

V sekularnem svetu je avtonomija Cerkve kot suverenega subjekta mednarodnega prava še vedno potrebna in smiselna. Če bi sodili po agresivnem sekularizmu v nekaterih državah ali ogroženosti krščanskih Cerkva v drugih, utegne takšna zaščita biti še večjega pomena v prihodnosti.

M. Stepišnik, Večer: Na bruhanje

Ekscesov, kako si diplomatski parket nekateri predstavljajo kot življenje na veliki nogi, na državne stroške, je bilo že toliko, da bi na ministrstvu za zunanje zadeve že davno morali začeti delati red pri domačijskem poslovanju … Beri dalje

Naivna slovenska politika in diplomacija

Dogajanja okoli arbitražnega sporazuma so se na slovenski strani prevesila v popolno burlesko. Nerešeno vprašanje meje s Hrvaško nam tako že od osamosvojitve naprej kot Demoklejev meč visi nad nami. Odprtega vprašanja se v resnici sploh nismo lotili, vsakokratna oblast ga je odrivala na stran, kar nam nakazuje njeno nesposobnost razvozlati ta gordijski vozel.

P. Lah, Večer: K papežu

Predsednik vlade Miro Cerar se v Vatikan podaja potem, ko je skupaj s slovenskimi škofi diplomatsko ugotovil, da so odnosi med Cerkvijo in državo dobri. Prevedeno v človeško slovenščino njegov obisk pomeni, da Republika Slovenija … Beri dalje