Miro Cerar v IUS kolumni: Umiritev

Čeprav smo v predbožičnem času mnogi močno ali pretirano poklicno in na vse druge načine prednovoletno dejavni, pa je to predvsem čas za umiritev. Tako kot se umirja narava, bi se morali potruditi umiriti tudi mi sami. Kar je seveda lažje reči kot narediti. Toda umiritev potrebujemo ne le sedaj, pač pa tudi nasploh v našem vsakdanu.
/ .. /
Mir je splošno priznana družbena vrednota. Toda njene prave vrednosti se začnemo zavedati šele takrat, ko začutimo njeno bistveno pomanjkanje ali izgubo. Tako kot je to običajno v življenju. Nič novega torej. Pa vendar je treba biti pri miru še posebej pazljiv. Mir je namreč, podobno kot zdravje, ena tistih vrednot in stanj, ki so temeljnega pomena za vse naše ostale dejavnosti. Zdrav človek in zdrava družba imata vse svoje vibracije pretežno usklajene, umirjen človek in umirjena družba pa vibrirata prijetno, nista groba, razdražena in nasilna. Samo v pretežno zdravi in umirjeni konstituciji posameznika in družbe lahko ljudje dosegamo prave uspehe. Vse kar je porojeno iz telesne, emocionalne ali miselne bolezni ali nemira, se po zakonu akcije in reakcije prej ali slej izkaže za neprijazno in boleče.

/ .. /

V Sloveniji smo priča prav nasprotnim procesom. Politika, gospodarstvo, mediji in drugi – vsi spodbujajo nekakšno divje iskanje rešitve iz krize. Prepogosto hitijo, so glasni, uporabljajo močne besede in ravnajo predimenzionirano ter tako širijo nemir. Zato izgubljajo zaupanje. Tako se vsi še bolj vznemirjamo ravno v času, ko bi potrebovali več miru.

Predvsem voditelji bi se zato morali vsaj začasno malo umiriti in tako ponuditi zgled. To ne pomeni, da bi bili povsem nedejavni, pač pa bi si vzeli več časa, da prisluhnejo sebi in ljudem. Za kakšen dan ali teden – odvisno od narave dejavnosti in stopnje nujnosti umiritve.

Če seštejemo vse dneve, mesece in celo leta političnega, finančnega, ekonomskega in drugega nemira, včasih že kar divjanja, ki je našo državo in državljane pripeljalo v velikanske finančne dolgove, ekonomsko stagnacijo, recesijo, krizo, socialno ogroženost ter šibko stanje državljanskega duhá, vidimo, da bi nam kakšen dan, teden ali mesec temeljite umiritve in notranjega premisleka lahko le koristili.

Več: Ius kolumna