Angleška vina profesorja Mencingerja

Avtor: Jože P. Damijan. Vir: Finance. Vedno znova se prisrčno nasmejem ob prebiranju kakšne pavšalne izjave dr. Jožeta Mencingerja. V zadnjem času sta me zelo zabavali dve njegovi. V roke mi je prišel zeleni zvežčič Gospodarska gibanja, ki ga izdaja Ekonomski inštitut Pravne fakultete (EIPF). Ponavadi ga le na hitro prelistam, tokrat pa se mi je pogled ustavil na uvodnem sestavku o pomenu koncepta konkurenčnosti za gospodarski razvoj.

Mencinger v tem sestavku analizira nekaj zadnjih lestvic znanih ocenjevalnih institucij (od resnejših MDS, WEF in Doing Business, Svetovne banke) do raznih lestvic z indeksi ekonomske svobode, ki jih objavljata desničarski Heritage Foundation in Fraser Institute. Med njimi je naredil preprosto korelacijsko matriko, ki pokaže, koliko so posamezne lestvice med seboj povezane, in ugotovil, da so nekatere pozitivno povezane, nekatere pa celo negativno. Mencinger je v njemu lastnem slogu nato sestavek končal s tem, da »zdrsi na lestvicah konkurenčnosti niso tragedija, vzponi pa si ne zaslužijo evforije«. Sestavek je seveda pozneje nekritično povzela še Mija Repovž v Nedelu.

Zanimiva izbira nesojenega mandatarja vlade

Všeč mi je ta Mencingerjev pavšalni slog. Zabava me. Še posebno, ker na ekonomski fakulteti predavam predmeta mednarodna konkurenčnost in analiza mednarodne menjave. In seveda dodatno, ker je bil Mencinger član ekipe nesojenega mandatarja vlade Zorana Jankovića, kot svetovalec za konkurenčnost. Zanimiva izbira. Kot svetovalca za konkurenčnost izbereš nekoga, ki meni, da so koncepti konkurenčnosti v resnici »brez veze«.

Več: Finance